Jakie chłodzenie wodne komputera wybrać?

| 3 Komentarze
Chłodzenie wodne do komputera to sprawdzony wybór w rozbudowanych PC. Czy warto postawić na water cooling?

Chłodzenie wodne PC w tańszych komputerach nie jest konieczne. W urządzeniach mniej eksploatowanych zazwyczaj wystarczają odprowadzające ciepło radiatory. Jednak w przypadku sprzętów takich jak zestaw komputerowy do gier konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych technik chłodzenia. Jednym ze skutecznych sposobów obniżających temperaturę układu komputerowego jest chłodzenie wodne.

Należy pamiętać, że każdy komputer niezależnie od przeznaczenia i tak potrzebuje chłodzenia jakiegoś typu. W najmniej zaawansowanych PC wystarczą zatem radiatory, w potężniejszych zestawach, np. do gier PC, należy zainwestować już w dobre chłodzenie aktywne. Jednym z polecanych sposobów – wykorzystywanym nie tylko przez profesjonalnych graczy, ale i amatorów – jest w tym przypadku wspomniane już wodne chłodzenie komputera.

Z czego składa się chłodzenie wodne do komputera?

Tradycyjny układ chłodzenia opiera się na wykorzystaniu radiatorów lub wiatraków. W przypadku chłodzenia typu water cooling zestaw składa się z następujących elementów:

  • Pompy – odpowiadają za przepływ cieczy przez cały układ wodny. Opisują je dwa parametry: przepływ – ilość cieczy, jaką jest w stanie przepompować jednostka w ciągu jednej godziny, oraz maksymalny słup cieczy –  wysokość, na jaką może zostać wpompowana ciecz.
  • Chłodziwo – płyn odpowiadający za chłodzenie wodne (np. woda demineralizowana, borygo czy specjalne płyny dedykowane do watercoolingu).
  • Chłodnica – element, który ma największy wpływ na uzyskiwane przez podzespoły temperatury. To w niej zamontowane są wentylatory, które odpowiadają za chłodzenie.
  • Blok wodny – odbiera ciepło z chłodzonego podzespołu np. procesora czy karty graficznej i przekazuje je do cieczy w układzie wodnym.
  • Zbiornik wyrównawczy (rezerwuar) – zapobiega powstawaniu zapowietrzeń w układzie. Im większa jego pojemność, tym szybciej układ zostanie napełniony cieczą.
  • Węże – łączą wszystkie elementy chłodzenia w jedną całość. To przez nie wędruje ciecz. Poszczególne węże różnią się między sobą giętkością oraz średnicą.
Uwaga!

Chłodzenie wodne wykorzystywane jest w kilku podzespołach. Stosuje się je do zmniejszania temperatury procesora, karty graficznej, płyty głównej i pamięci RAM. Warto pamiętać także, że blok wodny należy dopasować do rodzaju chłodzonego podzespołu (blok wodny ściśle do niego przylega).

Jak działa chłodzenie wodne?

Chłodzenie wodne procesora czy chłodzenie wodne karty graficznej polega na tym, że zamontowany na wybranym podzespole blok wodny odbiera jego ciepło i przekazuje do cieczy przepływającej przez węże. Ogrzana ciecz wędruje do chłodnicy, gdzie za pomocą wentylatorów następuje wymiana ciepła pomiędzy płynem a powietrzem, po czym schłodzona ciecz powraca do bloku. Aby zapewnić ciągły obieg płynu w całym układzie, jest ona wprawiana w ruch przez pompę.

Rodzaje chłodzenia wodnego

Poprawne zainstalowanie układu wodnego to podstawowe kryterium decydujące o wydajności i odpowiednim działaniu chłodzenia. Na rynku możemy spotkać różne rodzaje water coolingu – przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego rozwiązania warto przyjrzeć się ich mocnym i słabym stronom.

Rodzaje chłodzenia wodnego

Na co zwracać uwagę, wybierając chłodzenie wodne?

Są pewne parametry, jeśli chodzi o chłodzenie wodne komputera, o których zawsze należy pamiętać, gdy chcesz zamontować tego typu układ w swoim PC. Pierwszy raz będziesz kupować tego typu chłodzenie do komputera? Tym bardziej powinieneś zapamiętać poniższe wskazówki!

Liczba wentylatorów w chłodnicy

Wentylator chłodnicy to jedno z podstawowych kryteriów. Liczba wiatraków (i ich średnica) wpływa na wydajność chłodzenia, dlatego też małe gotowe zestawy są nieopłacalne. Najczęściej spotykane oznaczenie to np. 4 x 120 mm, co oznacza cztery wentylatory o średnicy 120 mm.

Gęstość ożebrowania chłodnicy (FPI)

Na ten parametr należy szczególnie uważać i dostosować go do swoich potrzeb i pozostałych elementów. Wysokie FPI sprawdza się tylko w przypadku mocnych i głośnych wentylatorów. W przypadku standardowych rozwiązań lepiej wybierać chłodnicę o niższej gęstości ożebrowania.

Powierzchnia chłodnicy

Jako że to chłodnica ma największy wpływ na wydajność układu wodnego, warto szukać elementów o jak największej powierzchni. Oczywiście biorąc pod uwagę ilość miejsca, jaką można przeznaczyć na chłodnicę.

Węże

W przypadku węży dużą rolę odgrywa grubość ściany. W sprzedaży dostępne są węże do chłodzenia wodnego o grubości 3 mm i 6 mm, przy czym te drugie są mniej podatne na załamania. Węże mogą być wykonane z:

  • silikonu – jest to najtańszy rodzaj, jednak także najbardziej podatny na uszkodzenia;
  • PVC – są najczęściej spotykane, jako że charakteryzują się najlepszym stosunkiem jakości do ceny;
  • Tygonu – jest to najdroższy materiał, jednak jest odporny na załamania, a do tego jest niezwykle elastyczny.

Czy chłodzenie cieczą jest ciche?

W większości przypadków wodne chłodzenie do komputera jest ciche, jednak należy liczyć się z tym, że tak naprawdę zestawy z najwyższej półki będą praktycznie niesłyszalne. Oszczędzanie na poszczególnych elementach takich jak pompa czy chłodnica może niestety przynieść skutek odwrotny. Należy uważać na zestawy, w których chłodnica charakteryzuje się wysoką wartością FPI oraz bardzo mocnymi wentylatorami.

Jak zrobić chłodzenie wodne?

Można zdecydować się na gotowe do złożenia zestawy przygotowane przez producentów chłodzenia wodnego. Należy jednak pamiętać, że bez względu na to, jaki wariant zostanie wybrany, konieczne jest zastanowienie się nad rozmieszczeniem elementów water coolingu, a także kupnem nowej obudowy, w której zmieszczą się prawie wszystkie części. Innym rozwiązaniem jest wybór zestawu umieszczanego w całości poza obudową (oprócz oczywiście bloku wodnego oraz węży).

Jak zamontować chłodzenie wodne w komputerze stacjonarnym? Kolejność montażu poszczególnych części nie ma znaczenia, jednak warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Rezerwuar powinien zostać umieszczony tuż przed pompką i znajdować się na większej wysokości.
  • Warto umieścić chłodnicę zaraz przed zbiornikiem wyrównawczym.
  • Pompka nie powinna pracować, gdy w układzie nie ma cieczy. Dlatego też warto najpierw wyłączyć zasilacz, dolać płynu, włączyć go z powrotem, a następnie poczekać, aż zostanie zassany. Czynność należy powtarzać, dopóki układ nie zostanie całkowicie wypełniony.
  • Po napełnieniu układu należy zostawić otwarty rezerwuar, by ten się odpowietrzył.
Chłodzenie wodne czy powietrzne?

Rodzaj chłodzenia zależy przede wszystkim od przeznaczenia komputera. Chłodzenie wodne to dobre rozwiązanie dla osób mocno eksploatujących swój komputer. Chłodzenie powietrzem natomiast bardzo dobrze sprawdza się przy tradycyjnym wykorzystywaniu komputera (np. przeglądanie internetu), a jednocześnie nie wymaga nadwyrężania budżetu. Sprawdzi się w warunkach domowych i biurowych.

4,9
7 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Co do zastosowań to są jeszcze tacy co po prostu cenią ciszę. Ale wtedy trzeba sobie darować wiatraki (i oczywiście super extra wypasione gry :D itp. bzdety), ale efekt jest niesamowity (w dysk SSD też warto zainwestować, i bezszelestny zasilacz - Fujitsu Esprimo Q... rules :) ).
Najlepiej kupić akwarium 50 litrów, zalać je olejem transformatorowym i wsadzić tam płytę główną z podzespołami, a z boku postawić wentylator biurowy, żeby na to wszystko dmuchał :P
Masz na myśli tak zanurzony komputer?
Specjalista Morele | 06:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.